Regeneracja koła dwumasowego – o czym mowa w praktyce?

pexels sarmad mughal 305070

Nawet najlepszej jakości koła dwumasowe ulegają po pewnym czasie zużyciu. Można je w takim przypadku wymienić lub zdecydować się na ich regenerację, która jest mniej kosztowna. O czym mowa w praktyce? Wyjaśniamy.

Do czego służy koło dwumasowe?

Koło dwumasowe to istotny element we współczesnych samochodach. Służy do przeniesienia napędu między silnikiem i skrzynią biegów. Działają na niego bardzo duże siły, wibracje i drgania, co powoduje, że po pewnym czasie dochodzi do ścierania się niektórych jego elementów. Zamiast jednak wydawać ogromną sumę na zakup nowego podzespołu, często lepszym wyborem jest regeneracja koła dwumasowego przeprowadzona przez wyspecjalizowaną firmę.

Efektywnie działający element pozwala skutecznie przenosić prędkość obrotową na moc silnika. Jeśli dojdzie do zużycia koła dwumasowego to kierowca może odczuwać drgania pojazdu, pojazd mocno szarpie przy ruszaniu oraz występują problemy z płynną zmianą biegów. Jeśli zignorujemy te objawy to może to w ostateczności doprowadzić do całkowitego unieruchomienia samochodu.

Dlaczego potrzebna jest regeneracja kół dwumasowych?

Regeneracja dwumasy jest w większości przypadków rozsądniejszą opcją niż zakup nowego elementu. Wszystko dlatego, że większość tych komponentów można w łatwy sposób naprawić. Potrzeba do tego specjalistycznej maszyny jaką dysponują na przykład różnego rodzaju warsztaty samochodowe. Po profesjonalnym wykonaniu takich prac ten element będzie praktycznie jak nowy. Potwierdzeniem tego jest co najmniej kilkuletnia gwarancja jaką otrzymuje właściciel samochodu.

Potrzeba regeneracji koła dwumasowego wynika dość często z nieprawidłowej eksploatacji samochodu. W takim przypadku uszkodzenia zwykle nie są na tyle poważne, aby ten element zastąpić nowym. Kierowca, który często jeździ na niskich obrotach i gwałtownie rusza w pewien sposób przyczynia się do jego zużycia. Warto więc unikać sytuacji w której silnik wyraźnie się dławi, bo właśnie wtedy koło dwumasowe poddawane jest największym obciążeniom.