Czy internet światłowodowy jest w moim mieście? Wyjaśniamy, jak to sprawdzić!

Czy internet swiatlowodowy jest w moim miescie

Internet światłowodowy to dobrodziejstwo naszych czasów. Dzięki niemu mamy możliwość błyskawicznej wymiany plików oraz sprawnego wykonywania innych czynności w świecie cyfrowym. Jest niezastąpionym rozwiązaniem podczas obsługi kont poczty elektronicznej, bankowości on-line czy dokonywania zakupów w sklepach internetowych. Internet służy nam także do pracy i do nauki. Dzięki dostępowi do sieci możemy przeglądać wiadomości z kraju i ze świata, prognozę pogody i media społecznościowe. Zupełnie inną kwestią jest granie w gry online i konsumpcja multimediów. Jak więc widać, zastosowania internetu nie znają granic. Dlaczego warto postawić akurat na światłowód?

Spis treści:

  1. Światłowód – podstawowe informacje
  2. Czy wszędzie jest dostęp do światłowodu?
  3. Jak sprawdzić dostęp do światłowodu?
  4. Co, jeśli nie mogę skorzystać ze światłowodu?

 

Światłowód – podstawowe informacje

Światłowód to rozwiązanie, dzięki któremu uzyskujemy dostęp do bardzo szybkiej sieci, która nie jest zakłócana przez żadne czynniki zewnętrzne. Oznacza to, że nie musimy obawiać się spowalniania internetu chociażby wskutek zmian warunków atmosferycznych na zewnątrz.

Dzięki świetnej przepustowości światłowodu oraz temu, że pozwala on na przesyłanie danych bez zakłóceń, internet światłowodowy jest wyjątkowo stabilnym rozwiązaniem oferującym bardzo wysoką prędkość przesyłania danych – nawet do kilku Tb/s.

Sygnał przesyłany jest za pośrednictwem wysokiej klasy struktury, wykonanej na bazie włókna szklanego i umożliwiającej wykorzystanie światła w charakterze nośnika informacji. Te trafiają do routera, który przetwarza sygnał na impulsy elektryczne i następnie przekazuje go do wszystkich urządzeń korzystających z internetu.

Czy wszędzie jest dostęp do światłowodu?

Internet w technologii światłowodowej jest dostępny w praktycznie wszystkich polskich miastach. Samorządy w ostatnich latach poczyniły spore inwestycje w zakresie dostępu do światłowodu. Jak się również okazuje – dostęp do sieci w oparciu o tak nowoczesną technologię – pojawia się coraz częściej także w małych miejscowościach.

Są oczywiście jeszcze miejsca, w których infrastruktura światłowodowa nie została położona lub uruchomiona. Tam nie jest możliwe skorzystanie z dostępu do bardzo szybkiego internetu udostępnianego na bazie tej nowoczesnej technologii.

Jak sprawdzić dostęp do światłowodu?

Jak sprawdzić, czy w konkretnym mieście, na danej ulicy i w określonym budynku jest możliwość podpięcia swoich urządzeń do sieci światłowodowej? Można to zweryfikować na kilka sposobów.

Możemy m.in. zadzwonić do operatora lub udać się do punktu obsługi klient, aby rozwiać swoje wątpliwości. Jeśli natomiast mamy w danym momencie dostęp do internetu, możemy sprawdzić dostępność usługi także w trybie on-line.

Taką możliwość udostępnia na swojej stronie internetowej m.in. Play. Dzięki specjalnemu, dedykowanemu formularzowi możliwe jest sprawdzenie czy pod danym adresem można skorzystać ze stacjonarnego internetu światłowodowego. Wystarczy w formularzu podać odpowiednie informacje adresowe, zatwierdzić je i w mgnieniu oka udostępniona nam zostanie konstruktywna odpowiedź.

Co, jeśli nie mogę skorzystać ze światłowodu?

Co, jeśli w naszej lokalizacji nie ma dostępu do internetu światłowodowego? Będziemy musieli na ten moment skorzystać z innej, dostępnej formy podłączenia się do sieci. Być może infrastruktura światłowodowa zostanie w naszej okolicy położona przy okazji najbliższej dużej inwestycji. realizowanej w ramach lokalnych samorządów.

Możemy też próbować interweniować u lokalnych władz lub u zarządcy danej nieruchomości, by podmioty te postarały się o doprowadzenie i uruchomienie w danej lokalizacji światłowodu. Być może nasz wniosek spotka się z przychylnością i będzie impulsem do podjęcia konstruktywnych działań we wspomnianej kwestii.