Czy warto kupić samochód hybrydowy z rynku wtórnego?

0
Samochód hybrydowy

Kiedy ponad 20 lat temu na rynek wypuszczono pierwszy model hybrydowej Toyoty, pojawiło się mnóstwo obaw, ale też i nadziei związanych z troską o środowisko i ekologiczny tryb życia. Dziś samochody hybrydowe są coraz popularniejsze, a na ich kupno coraz liczniej decydują się kierowcy. Na co zwrócić uwagę kupując używaną hybrydę?

Samochód hybrydowy cały czas w dobrym stanie

Wieloletnia obecność pojazdów hybrydowych na rynku potwierdziła, że trwałość ich układu jest po prostu niezawodna. Udowadniają to zarówno użytkownicy, jak i mechanicy, którzy jednogłośnie twierdzą, że pojazdy z napędem hybrydowym są praktycznie bezawaryjne. Wszystko za sprawą tego, że w autach tych nie występują takie części, jak pasek klinowy, rozrusznik czy alternator. Również elementy układu hamulcowego, takie jak tarcze oraz klocki podlegają wymianie znacznie rzadziej, ponieważ podczas hamowania odbywa się odzyskiwanie energii, a kluczowe elementy prawie nie biorą udziału w tej czynności.

Samochód hybrydowy

Ocena stanu technicznego

Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanej hybrydy to jej stan techniczny. Oczywiście trudno ocenić to gołym okiem, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie udać się do fachowego serwisu, gdzie jest możliwość podłączenia pojazdu do komputera. Warto wiedzieć, że w sprzedaży pojawiają się hybrydy, które uległy poważnej kolizji. Wówczas problemem będzie notorycznie wariująca elektronika czy kłopoty z układem hybrydowym. Często okazuje się, że w aucie cofnięto również licznik, a bateria wymaga wymiany. Dokładne sprawdzenie auta przed zakupem w solidnym serwisie pozwoli rozwiać te wątpliwości.

Standardowe oględziny auta

Kupując samochód z napędem hybrydowym należy wykonać taki sam przegląd, jakiego dokonuje się przy kupnie tradycyjnego pojazdu. Przyda się zatem miernik grubości lakieru, który potwierdzi obawy o ewentualną stłuczkę w przeszłości. Warto zwrócić też uwagę na tarcze hamulcowe – mogą być zardzewiałe, co wiąże się z dodatkowymi kosztami tuż po zakupie auta.

Jazda próbna

Zakup samochodu nie może odbyć się bez jazdy testowej. Na trasie należy sprawdzić, jak pracuje układ hybrydowy. Jeśli w trakcie jazdy zbyt często włącza się silnik spalinowy, a poziom wskaźnika baterii podejrzanie spada do zera, być może będzie trzeba ją wymienić. Kierowca powinien nabrać podejrzeń co do cofnięcia licznika (bateria standardowo wytrzymuje 300-400 tysięcy kilometrów przejechanej trasy). Niezbędne jest zatem użycie komputera diagnostycznego, który jest w stanie wykryć, czy sprzedający auto nie próbuje zatuszować jakichś usterek.

Samochody hybrydowe to dobry sposób na oszczędną i ekologiczną jazdę. Ich popularność ani na chwilę nie maleje, o czym świadczy choćby ponad 15 milionów sprzedanych egzemplarzy przez samą markę Toyota. Na rynku wtórnym znajduje się więc sporo modeli, które spełnią oczekiwania nabywcy. Należy jednak pozostać czujnym i zaufać specjalistom od diagnostyki – wówczas zakup na pewno będzie udany.

Partnerem materiału jest salon Toyota Okęcie – samochody hybrydowe Toyota Warszawa.