Jaki telewizor wybrać – OLED czy QLED?

jaki telewizor wybrac oled czy qled

W sklepach ze sprzętem RTV znajdziemy mnóstwo modeli telewizorów. Ciężko więc zdecydować się na odpowiedni sprzęt. Czym sugerować się podczas zakupów? Bo jak wiadomo – wygląd nie jest najważniejszy. Obecnie modne stają się OLED oraz QLED 8K TV. Czym wyróżniają się te telewizory i czy warto w nie inwestować?

Czasy, gdy w sklepach było kilka telewizorów na krzyż i należało „brać co jest” już dawno minęły. Obecnie producenci cały czas prześcigają się, jeśli chodzi o nowinki technologiczne i dodatkowe funkcje umieszczane w telewizorach. Warto na nie zwracać uwagę, szczególnie że urządzenia wysokiej klasy są wygodne w użytkowaniu i często ułatwiają życie. Sprawdzamy różnice między OLED i QLED 8K TV.

Telewizor OLED – co to?

Modne obecnie wśród miłośników nowinek technologicznych są sprzęty OLED oraz QLED 8K TV. Czym jest pierwszy z nich? Chodzi o klasę wyświetlaczy. Wykorzystywane są w nich diody LED, które tworzą związki organiczne. Dlatego taka nazwa „O” plus „LED”, a więc OLED (dokładniej to skrót od nazwy „organic light-emitting diode”).

Czym różni się panel LED i OLED? Otóż OLED nie wymaga dodatkowego podświetlenia. Dzieje się tak, gdyż światło wydziela się samodzielnie. Każdy piksel to osobna dioda, która podświetla lub wygasza, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Jest to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu wyświetlacz OLED może stworzyć idealny kontrast, piękne, żywe kolory, w tym bardzo intensywną, głęboką czerń.

Telewizory z tym wyświetlaczem są uwielbiane przez graczy, ze względu na krótki czas reakcji. Nie ma też degradacji kolorów, gdy patrzy się w ekran pod dowolnym kątem. Panele LCD wielokrotnie zmagały się z problemami zniekształcającymi obraz – w tym przypadku możemy o tym zapomnieć.

Oczywiście panele OLED mają wady, jedną z nich jest jasność w trybie HDR. Mówi się też o tym, że są one nieco mniej trwałe i mogą szybciej odmówić posłuszeństwa niż konkurencja, aczkolwiek opinie na ten temat są zróżnicowane.

QLED 8K TV – co warto o nim wiedzieć?

Warto zainteresować się QLED 8K TV, które przede wszystkim mają kilkukrotnie większą rozdzielczość niż inne sprzęty. To wszystko sprawia, że obraz jest niezwykle realistyczny i perfekcyjny. Jego sercem jest wysokiej jakości procesor, który odpowiada m.in. za doskonałe, żywe kolory, HDR, kontrast i poprawę jakości dźwięku. Do tego optymalizuje całe urządzenie.

Dzięki Q HDR 8K użytkownik może liczyć na głębię obrazu, która zapewni możliwość dostrzeżenia nawet najmniejszych szczegółów. Wszystko dlatego, że poziom kontrastu dopasowuje się do każdej sceny. Dzięki temu odbiorca wszystko widzi tak, jak widział to reżyser.


Materiał zewnętrzny