Jakie farby do sitodruku? Przegląd produktów dostępnych w sklepach

sitodruk

Wykonywanie nadruków metodą sitodruku wymaga skorzystania ze specjalistycznych rodzajów farb. Na rynku znaleźć możemy wiele ich typów, a niektóre z nich pomagają uzyskać niestandardowe efekty. Jakie farby do sitodruku możemy znaleźć w sklepach i czym się one odznaczają? Podpowiadamy.

Jakie rodzaje farb do sitodruku rozróżniamy?

Bez wątpienia jednym z najpopularniejszych typów farb wykorzystywanych w przypadku sitodruku są farby plastizolowe. Nie wnikają one w tkaninę, a pokrywają ją gumowatą, elastyczną membraną. Jest to bardzo wytrzymały rodzaj farb. Innym bardzo popularnym typem są farby wodne. Najczęściej wykorzystywane są one w przypadku materiałów naturalnych i syntetycznych. Najlepiej sprawdzają się na białych tkaninach.

Innym dostępnym na rynku rodzajem są farby silikonowe. Cieszą się one dużą popularnością w przypadku znakowania bielizny oraz pończoch. W swojej strukturze przypominają one silikon. Na półkach sklepowych możemy także znaleźć farby rozpuszczalnikowe. Chętnie wykorzystywane są one w przypadku tkanin wykonanych z poliestru lub nylonu. Wszystkie te rodzaje farb znaleźć można wyszukując w Google frazę farby do sitodruku sklep.

Jakie efekty możemy uzyskać dzięki farbom do sitodruku?

Oddzielną kategorię stanowią farby specjalne, dzięki którym możemy uzyskać niestandardowe efekty. Jednym z rodzajów są farby fosforyzujące. Ich cechą charakterystyczną jest rzucający się w oczy neonowy kolor. Dzięki właściwości odbijania światła sprawdzają się one znakomicie w przypadku nadruków, które mają zwracać uwagę. Ciekawym rodzajem są farby rosnące. Charakteryzują się one tworzeniem efektu 3D.

Bardzo często wykorzystywanym typem farb specjalnych są farby odblaskowe. Jest to rodzaj, który jest bardzo dobrze widoczny w ciemności. Innymi właściwościami odznaczają się farby fotochromowe. Możemy je spotkać także pod nazwą farb fluorescencyjnych. Pozwalają one na uzyskanie efektu złotego lub srebrnego nadruku, a także odbicia lustrzanego.