Kotły – przegląd rozwiązań dostępnych na rynku

serwisant

Wybór metody grzewczej ma duże znaczenie, podczas budowy domu. Odpowiednie ogrzewanie, będzie miało wpływ na ciepło w domu, a także wysokość rachunków. Rozwój technologii pozwala na coraz większy komfort i bezpieczeństwo użytkowania, pozwala także zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.

Kotły gazowe

Kotły na gazy są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań grzewczych na rynku. Technologia kondensacyjna, zastosowana w kotłach gazowych, sprawia, że zużycie paliwa jest znacząco mniejsze, a tym samym rachunki za ogrzewanie są mniejsze. Zadaniem kotła gazowego jest nie tylko ogrzanie domu, ale również wody. Dobór wielkości powinien odbywać się na podstawie ilości domowników i metrażu domu. Piec dwufunkcyjny to połączenie zwykłego kotła grzewczego, jak i zasobnika ciepłej wody użytkowej. To sprawia, że są bardziej uniwersalne i mają więcej zalet dla użytkownika. Na rynku dostępne są także kotły gazowe jednofunkcyjne, które są jedynie urządzeniem grzewczym. Wówczas niezbędne jest zamontowanie dodatkowego wymiennika dla wody ciepłej.

Kotły na paliwa stałe

Obawiając się rosnących cen za gaz, można zdecydować się na montaż kotłów w Krośnie na paliwa stałe. Niegdyś byłyby to bardzo popularne kotły grzewcze. Można w nich palić węglem, miałem, ekogroszkiem lub drewnem. Standardem stały się kotły klasy 5., które emitują mniej zanieczyszczeń i są dużo bardziej intuicyjne w użytkowaniu. Urządzenia są wyposażone w sterowniki do regulacji temperatury wody kotłowej, co wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Obsługa kotłów sprowadza się najczęściej do uzupełniania zapasów paliwa raz na kilka dni.

Kocioł elektryczny

Oprócz kotłów gazowych i na paliwa stałe, na rynku dostępne są kotły elektryczne. Najczęściej wybierane są kotły elektryczne dwufunkcyjne, które pełnia rolę systemu grzewczego i systemu ogrzewania wody. To dobra alternatywa, w sytuacji, gdy ceny gazu są wysokie. Ogrzewanie elektryczne jest też bardziej przyjazne dla środowiska.

Zanim wybierzemy kocioł do ogrzewania, warto wziąć pod uwagę swoje potrzeby. Ważny jest metraż domu, a także ilość zamieszkujących go osób. Warto sprawdzić jakie są koszta eksploatacyjne i serwisowe, a także wysokość inwestycji związanej z zakupem i montażem.