Notatek.pl: sprawdzone sposoby na dobre notatki

sesja1

Sesja jesienna zbliża się wielkimi krokami. Jeśli nie udało się nam zdać egzaminów latem, prawdopodobnie zamiast korzystać z wakacji i spotykać się ze znajomymi siedzimy nad książkami i się uczymy. W przypadku, gdy musimy opanować dużą ilość materiału, kluczowe jest robienie notatek. Eksperci z notatek.pl doradzają nam w jaki sposób robić notatki, z których nauka będzie szybsza i przyjemniejsza.

Notatek.pl: dlaczego notatki są dla nas tak istotne

Nic nie zastąpi nam robienia notatek. Robiąc je jesteśmy w stanie bardziej skupić się na materiale, który musimy przyswoić. Notując musimy być cały czas czujni, z przeciwnym razie nie uda się nam wychwycić wszystkich istotnych informacji. Wielu studentów zna to uczucie, kiedy po przeczytaniu grubej książki nie mogą powiedzieć, o czym dokładnie czytali. Notatki chronią nas przed takimi sytuacjami.

Notowanie jest konieczne, gdyż zasoby ludzkiej pamięci krótkotrwałej są ograniczone. Potrzebujemy czasu i powtarzania, żeby istotne informacje zostały przeniesione do pamięci długotrwałej.

Zanim zaczniemy notować

Zanim zaczniemy notować dobrze się zastanówmy jaki jest cel robienia notatek. Jakich informacji chcemy dowiedzieć się z danej książki (tu pomocne mogą okazać się pytania egzaminacyjne z poprzednich lat, które można znaleźć w serwisie notatek.pl – szukamy w tekstach źródłowych informacji, które pomogą nam odpowiedzieć na te pytania). Jeżeli prowadzący podał nam zagadnienia na egzamin w sesji jesiennej, powinniśmy je uwzględnić w naszych notatkach.

Cechy dobrych notatek

Notatki powinny być przede wszystkim przejrzyste. Nie spieszmy się – piszmy w taki sposób, żebyśmy za kilka tygodni nie mieli żadnych problemów z odczytaniem swojego pisma. Część osób preferuje robienie notatek w zeszycie, inni stawiają na notatki elektroniczne. Udowodniono, że informacje, które zapisujemy odręcznie są szybciej i lepiej przyswajane przez nasz mózg. Nie zaszkodzi jednak przepisać tekstu jeszcze raz na komputerze (i wkleić do serwisu notatek.pl, gdyż zawsze warto dzielić się wiedzą z innymi).

Jeżeli robimy notatki z książki możemy najpierw sporządzić streszczenie, a następnie rozwinąć każdy jego element. Dobrą metodą jest również robienie notatek w formie odpowiedzi na konkretne pytania.

Pamiętajmy, że każdy może mieć własne preferencje odnośnie notatek (i jest to jak najbardziej prawidłowe). Osoby bardzo kreatywne rezygnują z konwencjonalnych notatek na rzecz map myśli (składających się z rysunków, słów i strzałek, często zapisanych kolorowymi flamastrami).

Pamiętajmy, żeby tworząc notatki pisać wszystko własnymi słowami. Używanie trudnych zwrotów nie ma sensu, gdyż nie będziemy w stanie uczyć się z takich materiałów. Dodatkowo pisząc własnymi słowami musimy zrozumieć tekst, który słyszymy lub czytamy.

Specjaliści z notatek.pl zachęcają, żeby przy robieniu notatek zostawiać własne komentarze. Możemy zaznaczyć na marginesie czy zgadzamy się z autorem, czy nasze osobiste doświadczenia potwierdzają słuszność danej tezy, czy dane pomysły wydają się am fajne, czy raczej nie widzimy dla nich zastosowania.